Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Руската Влада донесе одлука привремено да го прекине увозот на гориво со цел да се обезбеди енергетска безбедност и да се стабилизира состојбата на домашниот пазар, јавува агенцијата ТАСС.

Оваа мерка ќе биде во сила до 1 октомври 2020 година, според указот потпишан од премиерот Михаил Мишустин.

„Привремена забрана за увоз во Русија на видовите горива наведени во списокот од денот на влегување во сила на оваа регулатива до 1 октомври 2020 година“, се вели во документот.
На списокот се наоѓаат бензин за мотори, дизел, гориво за авиони и бродови и мазут, пренесува ТАСС.

Прочитајте и...  Над 30.000 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат