Русија во нова офанзива, беспилотни летала ги нападне електраните на Одеса

Украина Одеса погодена зграда фото: MIA

Русите тргнаа во нов напад, овојпат страда инфраструктура на јужниот украински пристанишен град Одеса, кој остана без струја откако Русија употреби беспилотни летала за да ги нападне електраните, пренесуваат локалните власти, а голем дел од околниот регион е погоден од затемнувањето.

„Поради обемот на штетата, сите потрошувачи во Одеса освен клучната инфраструктура се исклучени од мрежата“, напиша на Фејсбук градоначалникот на Одеса Генадиј Труханов.

Регионалниот гувернер на Одеса, Максим Марченко, изјави дека Русија користи беспилотни летала камикази, кои удираат во нивната цел наместо да истрелаат муниција, а дека две биле соборени над Црното Море.

„Нема струја во речиси сите области и заедници од нашиот регион“, напиша Марченко на Телеграм.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот