Русија: Украинци дигнаа во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарката Курск

украински војници украина
Украински војници / EPA-EFE/STR

Руската безбедносна служба тврди дека украински саботери на 4, 9 и 12 август дигнале во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарната централа Курск.

Поради нападите било отешнато функционирањето на нуклеарната централа Курск.

Според Руската безбедносна служба нападите во Курчатов се терористички чин.

Засега, нема коментар од Украина за овие обвинувања од руска страна.

Видео на денот