Русија украде половина милион тони украинско жито, се жали Киев

Поле со жито во Украина / Фото: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Украинскиот парламент ги обвини Русите дека украле повеќе од 500.000 тони жито од два окупирани региони.

Врховната Рада соопшти дека резервите биле однесени од „привремено окупираните региони, важниот пристанишен град на Црното Море, Херсон, како и од југоисточниот град Запорожје“.

„Излегува дека „втората“ војска во светот се орки, лажговци, силувачи, разбојници и крадци“, објави на својот официјален профил на Твитер Украинскиот парламент.

Видео на денот