Русија, Србија и Германија во четвртфиналето на ЕП

Денеска продолжија возбудувањата на Европското одбојкарско првенство, после групната фаза започнаа и елиминациските осминафинални средби. Германија триумфираше над Холандија со 3:1, Русија која беше наш ривал во Љубљана ја оправда фаворитската улога против Грција, а Србите беа подобри од Чешка.

Руската репрезентација која е бранител на европската титула докажа уште еднаш зошто е и на овој шампионат еден од главните фаворити за златото.

Грците и не се покажаа како достоен ривал за Русите (25:16, 25:15, 25:16), да и македонската селекција загуби со 3:0, но барем беше нешто повозбудливо, а многу добро се сеќаваме на третиот сет.

Во четвртфиналето Русија ќе игра против победникот од дуелот Словенија-Бугарија, потоа Србите со подобриот од Белгија-Украина, а Германците против Полска или Шпанија.

Прочитајте и...  Голем дел од жртвите на нападот во Ханау биле со странско потекло

Во Нант Франција ги одмерува силите против Финска, а Италија се соочува против турската репрезентација.

Прочитај повеќе

100 дена до Келн: ЕХФ потсети на шампионските моменти на Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт е новиот напаѓач на Барселона!

Слободен печат

Официјално: Федерер ќе го пропушти „Ролан Гарос“

Слободен печат

Да испишеме нова историја: Естонија прва пречка на патот кон ЕП!

Слободен печат

Фјури до Вајлдер: Втора рунда и „бум“, готов си! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија без промени на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Остави Коментар

20 − 6 =

Прочитај повеќе

Мурињо: Али не е лут на мене, го заменив и тимот се подобри! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вернер „горд“ што се поврзува со трансфер во Ливерпул

Слободен печат

Чупиќ: Имавме состанок со Самсоненко, до крајот на месецот ќе знаеме нешто повеќе!

Слободен печат

Меси: Би сакал да се врати Нејмар, а Мартинез е одличен напаѓач!

Слободен печат

Аталанта ја растури Валенсија, Нагелсман го надмудри Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Де Брујне во главната улога во триумфот на „граѓаните“ (ВИДЕО)

Слободен печат