Русија се пласира во полуфиналето на Дејвис купот

Тениската репрезентација на Русија обезбеди пласман во полуфиналето на Дејвис купот со победата над Шведска со 2:0. За пласман во финалето, Русите ќе играат против Германија. Првиот поен за Русија го донесе Андреј Рубљов кој потешко од очекувањата го совлада Елијас Имер со 6:2,5:7,7:6. Случувањата на теренот навестуваа лесен триумф на Рубљов, Русинот рутински го … Продолжи со читање Русија се пласира во полуфиналето на Дејвис купот