Русија продолжува со гранатирањето во урбаните области, вели британското Министерство за одбрана

Бомбардирање Украина / Фото: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Во своето последно ажурирање, Министерството за одбрана на Велика Британија вели дека најверојатно Русија ќе продолжи да ја користи својата тешка огнена моќ во урбаните области бидејќи сака да ги ограничи значителните загуби, по цена на дополнителни цивилни жртви.

Се чинеше дека силите не сакаат да се вклучат во големи урбани пешадиски операции, наместо да претпочитаат да се потпрат на неселективна употреба на воздушни и артилериски бомбардирања во обид да ги деморализираат одбранбените сили, се вели во ажурирањето.

Во соопштението се додава дека руските сили продолжуваат со опсада на голем број големи украински градови, вклучувајќи ги Харков, Чернихив и Мариупол.

Видео на денот