Русија предупредува за ризикот од нуклеарна војна

Современата меѓународна ситуација покажува ризик од избувнување на светска нуклеарна војна, изјави денеска заменикот министер за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков при денешната презентација на извештајот „Ново разбирање и патишта за зајакнување на мултилатералната стратешка стабилност”

– Постои ризик од нуклеарна војна. Овој негативен тренд посебно е забележан минатата година, наведе Рјабков.

Тој додаде дека постапките на Западот стануваат поемотивни и на моменти многу агресивни.

– Тие избегнуваат да разговараат за суштинските прашања, ја блокираат работата на каналите за дијалог, продолжуваат да ја уништуваат архитектурата за контрола на оружјето и намерно спроведуваат отворено деструктивна политика за да ги уништат децениските ефективни договорни механизми во областа на безбедноста и стабилноста, истакна Рјабков.

Прочитајте и...  Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

– Тоа е крајно опасно и неодговорно однесување. Тоа може да има многу негативни последици по стратегиската стабилност, рече заменикот-министер.

Тој додаде дека нуклеарните држави мора да потврдат дека е недозволиво да има нуклеарна војна.

– Одговорните нуклеарни држави мора да ја потврдат неприфатливоста на нуклеарната војна. Тоа се класични формули. Тие беа фалсификувани, вклучително со учеството на американскиот претседател Роналд Реган, кој е идол на многумина од денешните лидери што го диктираат тонот во Вашингтон, рече Рјабков.

Прочитај повеќе

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Остави Коментар

3 − 3 =

Прочитај повеќе

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат