Русија предупредува на опасност од граѓанска војна во Авганистан

Русија верува дека постои опасност од граѓанска војна во Авганистан, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, дополнувајќи дека Москва не планира да се меша.

– Постои опасност од заживување на граѓанска војна во Авганистан, рече Песков.

– Се разбира, никој нема намера да се меша во овие настани, рече Песков на прашањето за можна руска интервенција во конфликтот. Но, тој исто така рече дека сегашната ситуација претставува „дополнителна опасност и закана”.

Русија со загриженост го следи триумфалниот напредок на Талибанците во Авганистан. Меѓу другото, тој се плаши дека борците од Централна Азија можат да навлезат во поранешната советска територија.

Москва долго време беше ангажирана во преговори со талибанците, кои ја презедоа власта во Авганистан пред нешто повеќе од една недела.

Според руската државна компанија за извоз на оружје „Рособоронекспорт”, авганистанската криза може да ја зголеми побарувачката за руско оружје.

– Но, доколку им е потребно, соседните земји или нашите партнери … ние сме подготвени да одговориме, рече директорот на Рособоронекспорт Александар Микеев.

Претходно и руски вицепремиер рече дека Русија е подготвена да ги снабдува своите сојузници од Организацијата договор за заедничка соработка (воениот сојуз на Русија, Белорусија, Ерменија, Казахстан, Таџикистан и Киргистан) што се граничат со Авганистан со оружје и друга воена опрема по посебно ниски цени.

Извор: МИА

Видео на денот