Русија понуди државјанство на три милиони Украинци, ЕУ и Украина лути

Москва денеска понуди државјанство за околу три милиони Украинци од регионот на границата со Русија, кој е погоден од воени судири. Потегот ги разлути Киев и Европската унија.

Рускиот претседател Владимир Путин ја почна програмата оваа година заради забрзување на процесот за добивање државјанство за жителите на украинските региони Доњецк и Луганск, каде во последните пет години има судири меѓу украинската војска и проруските бунтовници, пренесува Хина.

Украина се закани дека ќе го одземе украинското на оние кои ќе земат руско државјанство, а ЕУ најави дека нема да ги признава руските пасоши добиени преку таа програма.

Судирот меѓу Украина и Русија почна во 2014 година откако Украинците го симнаа од власт прорускиот претседател и се звртија кон Запад. Според податоците на ОН, во судирите досега загинале околу 13.000 лица. 

Прочитајте и...  Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

девет − седум =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат