Русија почнува со вакцинација против Ковид 19 во октомври

Први ќе се вакцинираат лекарите и наставниците.

Во октомври Русија планира да отпочне со масовно вакцинирање против Ковид 19. Информацијата ја потврди министерот за здравство Михаил Мурашко.

Вакцината со која ќе се спроведе ова масовно вакцинирање клинички е тестирана од институтот Гамалаја и се вршат финалните подготовки за да се регистрира.

Русија тврди дека прва ќе има вакцина за коронавирус и тоа многу брзо

Први ќе се вакцинираат лекарите и наставниците. Ројтерс информираше дека првата потенцијална вакцина на Русија ќе биде одобрена од локалното регулаторно тело во август.

Кои вакцини ги купува ЕУ? Европа преговара со повеќе компании, оваа вакцина има најмногу изгледи

Прочитајте и...  Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Прочитај повеќе

Претседателот на Филипините: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Слободен печат

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Жена од Кина која се излечила од коронавирусот, по еден месец повторно е заразена

Слободен печат

Во складиштето во Бејрут имало и огномет: Се смета дека тоа било клучен фактор за експлозијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција