Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Путин вчера објави дека Русија ја регистирала првата вакцина против Ковид-19 во светот која ја разви центарот „Гамалеја“.

Русија планира да направи пет милиони дози вакцини против коронавирус месечно во декември и јануари, рече денеска директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и макробиологија „Гамалеја“, Александар Гинтсбург.

– Според планот, се очекува компаниите да го достигнат својот капацитет во декември или јануари. Капациетот треба да биде околу 5 милиони дози вакцини месечно, можеби и повеќе – рече Гинтсбург пред новинарите.

Ако биде така, целата земја ќе биде снабдена со адекватен лек за година дена, наведе тој.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера објави дека Русија ја регистирала првата вакцина против Ковид-19 во светот која ја разви центарот „Гамалеја“.

Цената на руската вакцина против коронавирусот за меѓународниот пазар на почетокот ќе чини помалку од 10 долари за две дози, рече претседавачот на бордот на директори на компанијата Р-фам Алексеј Репик.

Прочитајте и...  Новинарите бараат физичко присуство во Собранието

– Според нашите проценки, цената ќе биде помалку од 10 долари за две дози, за извоз на пазарот. Вакцината ќе стана поевтина кога нејзиното прозводство ќе достигне доволен индустриски обем, рече тој за ТВ каналот Русија -24, наведувајќи дека првите серии веројатно ќе бидат скапи.

 

Прочитај повеќе

Македонија и Бугарија ќе претседаваат со самитот на Западен Балкан во Софија

Слободен печат

ОЈО Скопје ја обжали условната пресуда за сообраќајката кај Млечен и предлага затвор за обвинетиот

Слободен печат

АВИЦЕНА ЛАБОРАТОРИЈА отвара нов посебен простор за тестирање за Ковид-19

СП.

Царовска: Националната платформа ќе биде повеќе од добра замена за традиционалната настава

Михаило Донев

Невообичаено: Дождови, поплави и свлечишта и во Африка, се заканува глад (ВИДЕО)

Германската амбасадорка Холштајн за меморандумот на Бугарија: Билатералните проблеми да се решаваат билатерално

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Обвинителот Донев: Задоволен сум од конечната одлука на Врховниот суд

Лука Андреев

По 10.000 евра им земале на Балканци за фиктивен брак, уапсени Срби во Австрија

Слободен печат

Советничката на Пенс му врти грб на Трамп: Тој воопшто не се грижеше за пандемијата, само за изборите

Слободен печат

Прес-конференција на премиерот Заев и министерката Царовска за националната платформа за онлајн учење (ЖИВО)

Слободен печат

Тројца хрватски пратеници, осомничени за проневера останаа без пратенички имунитет

Слободен печат

Анкета: Половина од Американците нема да се вакцинираат против Ковид-19

Слободен печат