16 C
Скопје

Русија одигра за Македонија, ја совлада Естонија и ни ги продолжи надежите за Евробаскет

Одлучувачкиот натпревар против Естонија, Македонија ќе го игра утре од 15. часот.

Македонската кошаркарска репрезентација останува во трката за пласман на Европското првенство 2022 година, откако денеска прво ја совлада Италија со 87:78, а потоа и Русија ни направи услуга.

Русите со 75:52 ја совладаа Естонија во квалификациите за Евробаскет 2022, со што во утрешната директна пресметка помеѓу Македонија и Естонците ќе биде познат последниот учесник на ЕП од групата Б.

Евгениј Бабурин со 14 поени, беше најпрецизен во селекцијата на Русија каде се истакна и Андреј Воронцевич со 13 поени, додека во редовите на Естонија Јанари Јоесар постигна 10 поени.

Прочитајте и...  Охридскиот пливачки маратон во календарот на ФИНА

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар