Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Хакери, поддржани од руските власти, нападнале британски, американски и канадски организации, кои разработуваат вакцина против новиот коронавирус, соопшти Националниот центар за кибер-безбедност на Велика Британија.

Центарот појаснува дека фармацевтски компании и истражителски групи биле нападнати од групата АРТ29, која според британските власти „речиси сигурно” е дел од руското разузнавање.

Британски официјални претставници не кажуваат дали нападите биле успешни и дали хакерите ја постигнале својата цел да одземат тајни податоци за развој на вакцина против Ковид-19, иако тие нагласуваат дека ниту едно истражување за вакцина не е компромитирано како резултат.

Велика Британија ретко се огласува јавно да обвини друга држава дека е одговорна за координирана кампања за кибер-напади, но британските власти истакнаа дека ја делат оценката со САД и Канада, кои се очекува наскоро да дадат свое мислење.

Прочитајте и...  Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

Групата АРТ29 е активна повеќе години. Таа е позната меѓу хакерите како „Dukes” или „Cozy Bear”. APT29 користи различни алатки и техники за кражба на тајни податоци, вклучувајќи штетни софтвери, како што се WellMess и WellMail. Исто така, ги напаѓа владите, институциите и енергетскиот сектор.

Прочитај повеќе

Ердоган: Грција ги создаде тензиите во Источниот Медитеран

Слободен печат

Најден жив исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

МИА Агенција

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат