Русија не се откажува од Харков, жестоките напади во источна Украина

Оштетена зграда во гранатирањето во Харков/Фото: EPA-EFE/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT -- BEST QUALITY AVAILABLE -- MANDATORY CREDIT: STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE -- HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Денеска е 117-от ден од војната во Украина. Руските воени удари се насоени кон источна Украија и регионот на Донбас. Првичното повлекување од околината на вториот по големина град во Украина Харков, очигледно повоторно се враќа во фокусот на руската спецјална операција

Во текот на изминатите 24 часа во Харков руската артилерија интензивно стрела врз позициите на уркаинските сили стационирани на периферијата на градот.

украински војници украина
/ EPA-EFE/STR

Според првичните информации нема повредени.Русите продолжуваат да го тероризираат цивилното население.Апелирам до жителите на Харков: Не ги игнорирајте алармите, останете во засолништа, на полињата, на рабовите на патиштата, не обиколувајте шумски појаси.На линијата на контакт во регионот Харков, непријателот главно е фокусиран на одбраната.Нашите бранители ги држат своите позиции. Постојано кажавме дека непријателот не се откажува од плановите за Харков, но нашите вооружени сили се подготвени на секое сценарио на окупаторите“, објави на социјалната мрежа Телеграм Олех Сињехубов, гувернерот на Харков.

Видео на денот