Русија не размислува за карантин и покрај раст на бројката на ковид пациенти: Пријавени 11.614 инфицирани лица, најмногу од 11 мај

Русија денеска бележи 11.614 новозаболени лица со ковид-19, вклучивајчќи и 4.082 во Москва, што е најголема бројка во земјата од 11 мај.

Властите пријавија и 188 починати пациенти со кои официјалната вкупна бројка на смртни случаи изнесува 21.633 додека од почетокот на пандемијата до сега се регистрирани 1.237.504 милиони заразени.

Но, и покрај високите бројки, Русите не размислуваат за рестриктивни мерки што потврди и Татјана Голикова, потпретседателка на Владата задолжена за здравство.

– Не сакаме изолација и нема да ја воведеме“, порача Голикова.

На сличен став се и руските парламентарци.

– Не мислам дека ќе се прогласи општ карантин. Медицинските капацитети сега се поинакви, имаме искуство во дијагностицирањето и во лекувањето, рече Валерија Рјазински, потпретседател на Одборот за социјална политика во федералното Собрание, за „РИА Новости“.

Прочитајте и...  Северна Македонија првпат на министерскиот совет на ОЦЕС (BSEC)

Поврзани вести

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Слободен печат

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

МИА

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Денеска се празнуваат светите маченици и почнуваат Божиќните пости

Слободен печат

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian