Русија не ја признава одлуката на Меѓународниот суд и не планира да ги врати бродовите на Украина - Слободен печат
ВестиПланета

Русија не ја признава одлуката на Меѓународниот суд и не планира да ги врати бродовите на Украина

Процедурата за решавање на спорови согласно Конвенцијата на Обединетите Нации за правото на море, не се однесува на инцидентот во Керченскиот теснец, и арбитражата, која Украина треба да ја повика во врска со тоа, не е надлежна во врска со тоа, соопштија од Министерството за надворешни работи на Русија.

Процедурата за решавање на спорови согласно Конвенцијата на Обединетите Нации за правото на море, не се однесува на инцидентот во Керченскиот теснец, и арбитражата, која Украина треба да ја повика во врска со тоа, не е надлежна во врска со тоа, соопштија од Министерството за надворешни работи на Русија.

– Во арбитражата, ние имаме намера доследно да ја браниме нашата позиција, вклучувајќи го и недостатокот на надлежност на арбитражата за да ја разгледа ситуацијата во светло на наведените околности – се вели во соопштението од руското МНР.

Меѓународниот трибунал за поморско право на ОН денеска пресуди дека Русија мора да ги врати трите украински бродови и да ги ослободи 24 морнари кои ги држи во притвор.

Русија минатата година заплени три украински бродови во Керчинскиот теснец, кој ги поврзува Црното и Азовското море и притвори 24 членови на екипажот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close