Русија не ја признава одлуката на Меѓународниот суд и не планира да ги врати бродовите на Украина

Процедурата за решавање на спорови согласно Конвенцијата на Обединетите Нации за правото на море, не се однесува на инцидентот во Керченскиот теснец, и арбитражата, која Украина треба да ја повика во врска со тоа, не е надлежна во врска со тоа, соопштија од Министерството за надворешни работи на Русија.

– Во арбитражата, ние имаме намера доследно да ја браниме нашата позиција, вклучувајќи го и недостатокот на надлежност на арбитражата за да ја разгледа ситуацијата во светло на наведените околности – се вели во соопштението од руското МНР.

Меѓународниот трибунал за поморско право на ОН денеска пресуди дека Русија мора да ги врати трите украински бродови и да ги ослободи 24 морнари кои ги држи во притвор.

Прочитајте и...  Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Русија минатата година заплени три украински бродови во Керчинскиот теснец, кој ги поврзува Црното и Азовското море и притвори 24 членови на екипажот.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат