РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Генералштабот на Русија одлучил да го зголеми бројот на најнови радарски станици Резонанс-Н, способни да откријат хиперсонични мети од пет на десет на Арктикот, пренесува изворот од руската одбранбена индустрија за агенцијата ТАС.

„Генералштабот одлучил во северот во Русија да распоредат уште пет радарски станици Резонанс-Н кои можат да детектираат хиперсонични цели, покрај веќе нарачаните пет станици“, рекол изворот.

Откако сите 10 радари се распоредени во Арктикот, североисточното подрачје ќе биде во потполност покриено со ловци на хиперсонични мети, додал изворот на руската агенција.

Прочитајте и...  Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат