РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО) - Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Генералштабот на Русија одлучил да го зголеми бројот на најнови радарски станици Резонанс-Н, способни да откријат хиперсонични мети од пет на десет на Арктикот, пренесува изворот од руската одбранбена индустрија за агенцијата ТАС.

„Генералштабот одлучил во северот во Русија да распоредат уште пет радарски станици Резонанс-Н кои можат да детектираат хиперсонични цели, покрај веќе нарачаните пет станици“, рекол изворот.

Откако сите 10 радари се распоредени во Арктикот, североисточното подрачје ќе биде во потполност покриено со ловци на хиперсонични мети, додал изворот на руската агенција.

Прочитајте и...  ЕК: Преговорите со Скопје и Тирана треба да започнат што е можно поскоро

Прочитај повеќе

Техничките и дополнителните министри на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе ја напуштат Владата?

Слободен печат

Спасовски и Столтенберг во Брисел: Членството во НАТО, резултат на исполнети критериуми и стандарди

Слободен печат

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Пешева од „Анима Мунди“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Остави Коментар

девет − оне =

Прочитај повеќе

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат