Русија ја обновува својата поморска флота – ја пушти во употреба новата корвета „Проворни“

Во руски Санкт Петербург се одржа церемонија на лансирање на новата повеќенаменска корвета „Проворни“.

Бродот, изграден во Северните бродоградилишта, стана втор во класата „Гремјашчиј“ чиј водечки брод беше вклучен во флотата во декември 2020 година.

Новата корвета наскоро ќе биде дел од морнарицата на Руската Федерација за зајакнување на групацијата на Пацифичката флота.

Бродот беше најавен во јули 2013 година. Беше планирано да се пренесе во флотата до крајот на 2022 година.

Меѓутоа, во декември 2021 година избувна пожар на корветата.

Беа потребни повеќе од четири часа за да се локализира откако се прошири на површина од 400 квадратни метри.

Оштетени беа горната палуба, тркалата на главниот команден пункт и интегрираниот јарбол.

Во септември 2023 година, генералниот директор на бродоградежното претпријатие рече дека реставрацијата на трупот е завршена.

Повеќенаменските корвети од овој проект се дизајнирани за откривање и уништување на подморници и површински бродови во приморската зона, обезбедување слетување, заштита на крајбрежната зона и придружба на други бродови.

Екипажот се состои од 99 морнари и офицери. Вооружувањето вклучува вертикален систем за лансирање со можност за користење на целото семејство на ракети „Калибр“ и „Оникс“.

Покрај тоа, бродот има систем за противвоздушна одбрана, топ А-190-01 100 мм, два противвоздушни артилериски системи „АК-630М“ од 30 мм, како и противподморнички систем.

Воздушната група на корветата го вклучува анти-подморничкиот хеликоптер „Ка-27ПЛ“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот