Русија изврши воздушен напад врз украинскиот град Лавов

Украина артилерија EPA-EFE/

Во раните утрински часови, градот Лавов во западна Украина беше потресен од експлозии, а локалните власти соопштија дека системи за противвоздушна одбрана биле вклучени во одбивањето на рускиот воздушен напад.

И градоначалникот на Лавов, Андриј Садовји и регионалниот гувернер Максим Козитски ги повикаа луѓето да останат во засолништа бидејќи се очекуваат нови напади.

Западниот дел на Украина беше во состојба на готовност за воздушен напад, кој започна околу 03:00 часот по локално време.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот