Русија изгуби хеликоптерот Ка-29 во пријателски оган

Руски поморски борбен хеликоптер Ка-29 беше соборен над окупираниот Крим, а четворица членови на екипажот загинаа.

Руските пропагандисти тврдат дека нивниот хеликоптер бил соборен поради големиот украински напад врз руските сили. Според нив, Украина почнала да применува нова стратегија – симултани напади со помош на беспилотни летала.

„Тие користеа нова тактика. Симултани напади. За да се одбие нападот со беспилотни чамци, треба да се лансираат авиони, а за да се спротивстават на леталата, треба да се уништат воздушните цели. Но, овие акции не функционираат добро заедно за нас“, објавија руски извори.

Русите открија дека хеликоптерот Ка-29 по грешка бил соборен од сопствен систем за воздушна одбрана „Панцир-С1“. Овој пријателски инцидент ги нагласува предизвиците и конфузијата со кои се соочуваат за време на сложените, повеќеслојни ангажмани.

Ка-29, познат по ознаката на НАТО како „Helix-B“, е јуришен транспортен хеликоптер кој е во функција од 1980-тите. Дизајниран и за транспорт на војници и за борба, може да прими двајца пилоти и 16 војници.

Хеликоптерот е опремен со четири точки за носење ракети, топови, бомби и противтенковски проектили.

Произведени се над 60 единици.

Руските сили се повеќе се потпираат на Ка-29 за пресретнување на камикази дронови, кои претставуваат растечка закана за нивните воени бродови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот