Русија испитува опрема за светска кибернетичка војна

Русија ги анализира резултатите од испитувањата на опремата која треба да овозможи одвојување на својот интернет од светските сервери и да ја гарантира неговата работа и во случај на кибернетичка војна.

Таа анализа се темели на спорниот закон кој стапи на сила на почетокот на ноември, а некои стравуваат дека би можел да се искористи за спроведување на цензура.

Станува збор за тоа што во посебни подрачја се испитуваат механизми на реагирање на „заканите“ на стабилната и безбедна работа на интернетот во Русија, соопштило руското министерство за комуникација, а пренела агенцијата РИА Новости.

– Обичните корисници на интернет „нема ниту да забележат дека испитувањето трае“, истакнал портпаролот на министерството Евгениј Новиков.

Прочитајте и...  Италијанска емисија од 2015 година покрена лавина реакции: Ги обвинија Кинезите дека создале вирус кој ги напаѓа белите дробови

Руската јавна телевизија Русија 24 објавила дека испитувањето веќе трае две недели на различни нивоа.

– Целта е да се осигура стабилна работа на интернетот на руската територија во сите околности, истакнал за телевизијата заменик министерот за комуникации Алексеј Соколов.

Како што наведува Кремљ, законот треба да го заштити „рускиот сегмент“ на интернетот во случај на исклучување од светските сервери во Европа и САД. Целта е да се овозможи работа на државните служби и рускиот банкарски сектор во случај на војна и големи кибернетички напади.

Прочитај повеќе

Николовски: Извршителските дејствија се стопираат до 30 јуни, граѓаните имаат можност за одложено плаќање на кредитите

Слободен печат

Угриноска назначена за претседавач на Комитет за млади при Совет на Европа

Слободен печат

Брутално претепано момче во Прилеп (ВИДЕО)

Слободен печат

Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Слободен печат

Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

Даниела Стојанова

Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Австралија ги затвори плажите и воведе построги мерки поради корнавирусот

Слободен печат

Северна Македонија и официјално стана член на НАТО, пишуваат грчките медиуми

Слободен печат

Во хотел „Молика” на Пелистер денеска во државен карантин ќе бидат сместени 90 лица

Слободен печат

ММФ: Коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија

Слободен печат

Потопло и суво време до вторник, од среда повторно врнежи

Слободен печат

И овој викенд е забранет престој на туристички места во Преспа

Слободен печат