Русија ги стимулира војниците: Koj ќе уништи НАТО тенк ќе добие 72.000 долари

Германските тенкови Пума несигурни за употреба/Фото: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Руската компанија Форес соопшти дека ќе плати 72.000 долари во готовина на војниците кои први ќе уништат или запленат тенкови од западно производство во Украина, како и 7.200 долари за секој следен таков обид. Кремљ претходно вети дека руските сили ќе ги уништат сите западни тенкови кои и се испорачуваат на Украина, пишува Политика.

Во исто време компанијата од Урал, која се занимава со енергетската индустрија, најави и дека ќе плати награда од 215.000 долари за секој уништен борбен авион од западно производство, доколку некогаш биде испорачан во Киев.

САД, Германија и неколку други европски земји се подготвуваат да испратат десетици модерни борбени тенкови во Киев во следните неколку месеци за да помогнат во зајакнувањето на воениот капацитет на Украина.

Портпаролот на Кремљ ја критикуваше оваа одлука како опасна ескалација и рече дека тенковите ќе „горат“ на фронтот.

Во меѓувреме вооружените сили на Украина почнаа да го гранатираат регионот Белгород во Русија, а во артилерискиот напад има и повредени, соопшти гувернерот Вичасалв Гладков. Тој на Телеграм изјави дека артилеријата го гранатира селото Безљудовка, градскиот округ Шебекински, кое се наоѓа преку границата северно од украинската област Харков.

Според првите прелиминарни податоци, во артилерискиот напад се повредени две лица, пренесува Гардијан.

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот