Русија ги обвини САД дека стојат зад забраната за премин на стоки во Калининград

Кремљ, Москва/ Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Министерството за надворешни работи на Русија денеска ги обвини САД за литванската блокада на рускиот транзит на санкционирани стоки во регионот на Калининград, што ги зголемува и онака високите тензии меѓу Москва и Западот.

„Тканаречениот „колективен Запад“, по налог на администрацијата на Белата куќа, воведе забрана за железнички транзит за широк спектар на стоки во регионот Калининград и речиси истовремено го укина специјалниот лет за руските дипломати на кои Вашингтон им нареди да заминат. САД“, се вели во соопштението на руското министерство за надворешни работи.

 

Беше објавено и дека потегот е дел од шаблонот на „се повеќе непријателски дејствија на американската страна“ кон Русија.

„Овие потези на Вашингтон се манифестации на сложени тактики и груби и арогантни обиди да разговараат со нас од позиција на сила“, се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на руското министерство за надворешни работи

Оттаму се заканија дека Москва ќе донесе соодветни заклучоци и ќе преземе соодветни мерки.

Минатата сабота членката на Европската унија, Литванија, објави забрана за транзит со железница на стоки под санкциите на ЕУ до руската енклава Калининград, по стапувањето во сила на новите мерки.

Москва го критикуваше потегот, нарекувајќи го „блокада“ и ветувајќи остар одговор.

Руските власти проценуваат дека забраната ќе запре меѓу 30 и 50 отсто од товарниот сообраќај, но тие исто така изјавија дека стоката може брзо да се пренасочи кон бродовите што го минуваат Балтичкото Море.

Видео на денот