Русија без најдобриот играч на Мундобаскетот - Слободен печат

Русија без најдобриот играч на Мундобаскетот

Како наближува стартот на Светското првенство во кошарка во Кина, така се зголемуваат проблемите за селекторите поради отказите на најдобрите играчи.

Последен во низата играчи кои ќе го пропуштат Мундобаскетот во Кина е најдобриот руски кошаркар Алексеј Швед кој има повреда на стапалото.  Со неиграњето на Швед, селекторот Сергеј Базаревич останува без загарантирани 25 поени по натпревар.

– Не можев ни да замислам дека може да се случи да не настапам на СП во Кина, многу сум тажен. Цело лето работев индивидуално, се обидував да го санирам проблемот, но не ги минав деталните лекарски прегледи. Докторите не ми дозволија да продолжам и ми наредија мирување во следните 30 дена, по што веднаш го контактирав селекторот Сергеј Базаревич – изјави Швед.

Селекцијата на Русија на Мундобаскетот се наоѓа во групата Б заедно со селекциите на Аргентина, Јужна Кореја и Нигерија.

Од проблеми глава не може да крене и селекторот на САД, Грег Попович кој денеска се соочи со уште еден нов отказ. По десетината откази досега, последен кој се одлучи да не игра за репрезентацијата на САД е крилниот центар на Сакраменто, Марвин Бегли кој одлучи да летото да го искористи за индивидуални подготовки наместо да биде дел од репрезентацијата на САД.

 

Прочитај повеќе

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Остави Коментар

2 × five =

Прочитај повеќе

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат

Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Слободен печат

Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид замешан во пукањето на Ковачевиќ

Слободен печат