Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Велика Британија претходно имала обврска да ги следи санкциите на ЕУ и ОН. 

На мета на првите самостојни британски санкции ќе се најдат 25 руски државјани, кои наводно се вмешани во смртта на адвокатот Сергеј Магницки и 20 саудиски државјани, вмешани во убиството на новинарот Џамил Кашоги, изјави денеска во Парламентот британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб.

Првите мерки кои Велика Британија ги презема против лица обвинети за кршење на човековите права подразбираат замрзнување на имотот и забрана за патување.

– Оваа Влада има цел Обединетото Кралство да стане уште поголема сила во борбата за доброто во светот. Оние кои имаат крв на рацете нема да можат слободно да се движат низ оваа земја, да купуваат имоти на Кингс роуд, да купуваат на Најтсбриџ или да перат валкани пари преку британските банки, истакна Раб.

Прочитајте и...  Осуда од САД за „безумните" насилствата извршени од власта во Белорусија

Таквиот потег доаѓа откако во 2018 година е усвоен закон за санкции, со кој е воспоставен постбрегзит режим на санкции.

Велика Британија претходно имала обврска да ги следи санкциите на ЕУ и ОН.

Прочитај повеќе

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција

Бајден ја одбра за свој кандидат за потпретседател сенаторката Камала Харис

МИА Агенција

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен

МИА Агенција

На тема образование не смее да има импровизации и изговори, во фокусот на реформите интернетот и дигитализацијата

МИА Агенција

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот

МИА Агенција