Руни нема дилеми: Јунајтед треба да го пушти Роналдо да си оди

Вејн Руни и Кристијано Роналдо / EPA/Magi Haroun

Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед и на англиската репрезентација, Вејн Руни, кој сега е тренер на ДиСи Јунајтед во МЛС лигата, му порача на поранешниот клуб да го пушти Кристијано Роналдо да си замине.

Руни во колумна за „Тајмс“ пишува дека мисли дека Роналдо може да постигнува голови, но Манчестер јунајтед се уште не е подготвен да се вклучи во битката за титулата во Премиер лигата.

– Мислам дека Јунајтед треба да го пушти Роналдо да си оди. Не дека Роналдо не може да игра во системот на Тен Хаг, Кристијано може да игра за која било екипа и секогаш ќе постигнува голови. Но, мислам дека Манчестер јунајтед не е подготвен да се вклучи во битката за титулата и целта треба да биде да изгради тим кој ќе триумфира во Премиер лигата за 3-4 години – пишува Руни.

Видео на денот