Румен Радев: Бугарија очекува дијалогот со Република Северна Македонија да доведе до конкретни резултати

Румен Радев Rumen Radev
Румен Радев / Фото: EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Бугарија очекува билатералниот дијалог со Република Северна Македонија да доведе до конкретни резултати. Ова го изјави претседателот Румен Радев во телефонскиот разговор со комесарот Оливер Вархеји, одржан на иницијатива на еврокомесарот, соопшти прес-службата на шефот на државата, јави БТА.

Бугарија е отворена за дијалог, му постави јасни прашања на својот југозападен сосед и очекува одговори, како и реален следење од Република Северна Македонија, нагласи претседателот Радев. Според шефот на државата, агендата на билатералните односи меѓу Софија и Скопје не треба да биде предмет на надворешни влијанија, туку треба да биде отворено и со посветеност на двете страни, со што би се придвижила процесот на евроинтеграција на РСМ.

Главниот фокус на овој дијалог беше почитувањето од страна на Румен Радев за правата на граѓаните на Северна Македонија, кои отворено го демонстрираат својот бугарски идентитет, како и одржливото искоренување на говорот на омраза и почитувањето на бугарската историја и културното наследство кај нашиот југозападен сосед, се додава во соопштението.

Извор: МИА

Видео на денот