Рудник се урнал во Судан, најмалку 30 мртви

Судан
Судан знаме/ Фото EPA-EFE/STRINGER

Најмалку 30 луѓе загинаа при уривање на приватен рудник за злато во западниот дел на Судан, јави Ројтерс.

Несреќата се случила на локалитетот Ен Нахуд, во суданската држава Западен Курдуфан.

– По уривањето на рудникот на површина се извлечени телата на 31 човек. Само едно лице е спасено, изјави директорот на рудникот Халед Дахвеј.

Видео на денот