Руди Гарсија е новиот тренер на Лион - Слободен печат

Руди Гарсија е новиот тренер на Лион

Лион го именуваше францускиот стручњак Руди Гарсија за нов тренер на екипата. Поранешниот стратег на Олимпик Марсеј и Рома, потпиша договор до јуни 2021 година.

Гарсија на клупата доаѓа како наследник на Бразилецот Силвињо, кој пред репрезентативната пауза доби отказ.

– Се работи за искусен тренер кој веќе освоил трофеи. Во текот на разговорите сфатив дека имам фудбалска врска со него. Зборуваме со ист јазик во смисла на тактиката и играта – рече директорот на клубот, Жунињо Пернамбукано.

Гарсија својот прв меч ќе го има в сабота во првенствениот натпревар против тимот на Дижон.

Екипата после девет одиграни кола има исто толку бодови и моментно се наоѓа на 14 место на табелата.

Прочитајте и...  Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Прочитај повеќе

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса ја активира клаузулата на напаѓачот на Леганес!? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Слободен печат

„Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра финалето во ЛШ! (ФОТО)

Слободен печат

Уште еден доказ дека Погба сака да го напушти Јунајтед!?

Слободен печат

Остави Коментар

9 + 8 =

Прочитај повеќе

Податок според кој Ѓоковиќ може да биде најдобриот на сите времиња! (ФОТО)

Слободен печат

Продолжува ЛШ: Ливерпул го освојува Мадрид, „светци“ против „милионери“!

Слободен печат

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат