Рудар преку ноќ станал милионер поради две парчиња танзанит

Рудар во Танзанија станал милионер преку ноќ откако продал две парчиња скапоцен камен, најголеми што се некогаш пронајдени во оваа земја, со вкупна тежина од 15 килограми.

Саниниу Лајзер (52) продал две парчиња танзанит за 3,4 милиони долари на Министерството за скапоцени камења во Танзанија. Лајзер рекол дека со овие пари сака да инвестира во својот крај и да изгради трговски центар и училиште во близина на неговата куќа. Тој истакнал дека многу луѓе во неговото соседство се сиромашни и не можат да си дозволат да ги одведат своите деца на училиште. Рударот рекол дека парите што ги добил нема да го променат неговиот начин на живот и дека тој планира да продолжи да се грижи за своите 2.000 крави, додека вложувањето ќе им го препушти на своите деца.

Прочитајте и...  Поради неа денот трае подолго: Градбата која го успори движењето на Земјата! (ВИДЕО)

Лајзер има повеќе од 30 деца и четири сопруги.

Тој вели дека нема потреба да презема дополнителни мерки на претпазливост поради парите бидејќи неговиот крај е безбеден, а најави и голема прослава по повод ненадејната добивка.

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски