Ручи по ултиматумот на Мета: Добредојден е во Парламентот, на тоа ме обврзува Уставот

Посочи дека и претседателот и премиерот се во право во своите одлуки и додаде дека последните две уредби од страна на Мета, внимателно ќе ги разгледа Собранието.

Претседателот на албанскиот парламент Грамоз Ручи за првпат ја коментираше изјавата на шефот на државата, Илир Мета дека по 15 март ќе го распушти парламентот а за тоа уредба ќе потпише во Собранието, доколку не се земе во предвид неговата последна уредба, велејќи дека на „кодиран начин вратата на Парлaментот за Мета е секогаш отворена и оти е добредојден секогаш кога ќе посака”.

Тој за првпат го коментираше и недоразбирањето меѓу шефот на државата и премиерот.

Посочи дека и претседателот и премиерот се во право во своите одлуки и додаде дека последните две уредби од страна на Мета, внимателно ќе ги разгледа Собранието.

-Како претседател на парламентот, велам дека сме фокусирани на започнување преговори, реформата во правосудството и транспарентноста на фондовите од донаторската конференција. Секоја институција е легитимна во одлуките што ги носи, и претседателот со уредбите со кои одобрува или враќа одреден закон. Таков е случајот со последните две уредби, кои Собранието внимателно ќе ги разгледа во предвидениот рок за тоа, рече Ручи.

Прочитајте и...  Бајден во вторник ќе ги објави кандидатите за членови на Кабинетот

Претседателот е добредојден секогаш кога сака да го посети парламентот и ќе го дочекам, додаде Ручи нагласувајќи дека на тоа го обврзува Уставот.

-Уставот ме обврзува да го пречекам претседателот секогаш кога сака да го посети парламентот или примам и прочитам секоја порака што тој ќе му ја испрати на парламентот, дообјасни Ручи.

Претседателот Мета на мирниот протест што на втори март го организираше во Тирана, пред илјадниците насобрани граѓани потпиша уредба со која го враќа на повторно разгледување законот за именување на судии во Уставниот суд и давањето заклетва.

Во спротивно пред албанското знаме се заколна дека ќе го распушти Парламентот и оти за тоа уредба ќе потпише во Парламентот.

Прочитајте и...  Почнува Skopje Photo Week 2020

Поврзани вести

САД формираат алијанса за борба против кинеската „економска принуда”

И.И.

Нови 387 случаи на коронавирус, 35 лица починаа, 528 пациенти се излекувани

Во Етиопија уапсени речиси 800 лица поради планирање напади

И.И.

Нови 547 случаи на коронавирус во БиХ, 66 лица починаа

Слободен печат

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите бакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

И.И.

ЕК обезбедува 200 роботи за дезинфекција на европските болници

И.И.

Остави Коментар