РТК: Вонредните избори во Косово на 8 септември - Слободен печат

РТК: Вонредните избори во Косово на 8 септември

Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8. септември, се дознава од извори во косовското претседателство. Според овие извори на Радио-телевизијата на Косово(РТК), претседателот Хашим Тачи одлучил во согласност со уставните и законските рокови да објави вонредни избори што ќе се одржат на 8-ми септември.

„Според правните толкувања, вонредните избори мора да се одржат не порано од 30 дена, а не подоцна од 45 дена. Но, ова се однесува на датумот по конституирањето на косовското Собрание. Овој пат не станува збор за ново конституирање на косовското Собрание и затоа не е јасно дали овие рокови важат и за овие околности”, јавува РТК.

Прочитај повеќе

Делницата Подмоље-Мислешево затворена за сообраќај

Слободен печат

Имотот на Маск во Тесла се зголеми за 1.7 милијарди долари

Слободен печат

Променливо облачно, од утре дожд и снег

Слободен печат

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Остави Коментар

2 × 4 =

Прочитај повеќе

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат