РТК: Вонредните избори во Косово на 8 септември – Слободен печат
ВестиРегион

РТК: Вонредните избори во Косово на 8 септември

Според извори на РТК, Тачи одлучил да објави вонредни избори кои ќе се одржат на 8-ми септември

Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8. септември, се дознава од извори во косовското претседателство. Според овие извори на Радио-телевизијата на Косово(РТК), претседателот Хашим Тачи одлучил во согласност со уставните и законските рокови да објави вонредни избори што ќе се одржат на 8-ми септември.

„Според правните толкувања, вонредните избори мора да се одржат не порано од 30 дена, а не подоцна од 45 дена. Но, ова се однесува на датумот по конституирањето на косовското Собрание. Овој пат не станува збор за ново конституирање на косовското Собрание и затоа не е јасно дали овие рокови важат и за овие околности”, јавува РТК.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close