9 C
Скопје

Роже нема шанси против Надал и Ѓоковиќ на земја

Роже Федерер со триумфот на Мастерсот во Мајами дојде до 101. трофеј во кариерата, направи скок од петтото на четвртото место на АТП листата но сеуште има големо заостанување зад најголемите конкуренти Новак Ѓоковиќ и Радаел Надал.

Швајцарскиот тенисер најави дека сезонава ќе учествува на турнирите кои се играат на земјени терени но поранешниот светски рекет број четири, Грег Руседски, смета дека нема шанси против најдобрите двајца тенисери.

– Ако се гледаат изминатите три недели, тогаш Роже е најдобар тенисер на светот. Меѓутоа, некој тенисер не го дефинираме дали е најдобар на основа на игрите во последните три недели туку на основа на цела сезона или на кариерата. Убеден сум дека и самиот Роже не верува дека може да триумфира на Ролан Гарос или пак на мастерс турнирите кои се играат на земја. Веројатно размислува дека Ролан Гарос ќе замине во рацете на Надал или Ѓоковиќ или некој трет но нема да биде тој – вели Руседски.

Прочитајте и...  Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Поврзани вести

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Слободен печат

Предлог на Јувентус за револуција во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар