Роверот на НАСА на Марс направи панорамска фотографија со највисока резолуција досега (ВИДЕО)

Роверот на НАСА наречен „Curiosity“ успеа да направи панорамски фотографии од планетата Марс со досега највисока резолуција, пренесуваат светските медиуми.

Панорамата е составена од повеќе од 1000 фотографии направени за време на Денот на благодарноста во САД минатата година и содржи 1,8 милијарди пиксели, пишува НАСА.

За снимањето на панорамата е користена камерата Маст, или Масткам.

На панорамата е прикажат Глен Торидон, подрачјето кое „Curiosity“ веќе со години го истражува. Фотографиите се направени за време на периодот меѓу 24 ноември и 1 декември.

Прочитајте и...  Пожар во хотел во Радожда, изгореле три соби и кровот

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар