Роскосмос го покани директорот на НАСА да ја посети Русија: Подготвени сме да разговараме за соработка

Руската вселенска агенција Роскосмос го покани директорот на американската агенција НАСА, Бил Нелсон, да дојде во Русија, изјави директорот на Роскосмос, Дмитриј Рогозин.

– Новиот шеф на НАСА, г-дин Нелсон, е почитувана и почитувана личност и специјалист. Би сакал да го запознаам. Веќе го поканивме во Русија и подготвени сме отворено и конструктивно да разговараме за сите прашања од нашата соработка во вселената – рече Рогозин преку Твитер, а пренесе ТАС С.

Американскиот Сенат го назначи Нелсон на чело на НАСА кон крајот на април.

Видео на денот