Роналдо за малку ќе завршел во Арсенал - Слободен печат

Роналдо за малку ќе завршел во Арсенал

Кристијано Роналдо во разговор со португалската ТВ1 зборуваше за своите фудбалски почетоци, а највеќе се фокусираше на летото во 2003 година кога го напушти Спортинг Лисабон и потпиша за Манчестер јунајтед.

Меѓутоа, Португалецот откри дека Манчестер јунајтед не бил единствениот клуб кој бил заинтересиран за него и дури сега открива дека бил многу блиску до потпис со Арсенал и имал неколку разговори со тогашниот менаџер на „топчиите“, Арсен Венгер.

– Се сретнав со Венгер и зборувавме за моето доаѓање во Арсенал. Тогаш ме контактираа и Барселона, Реал Мадрид, Интер но по пријателскиот натпревар со Манчестер јунајтед сè се смени. Јунајтед ги интензивира преговорите и на крајот потпишав за нив – изјави Роналдо.

Прочитајте и...  Уште еден доказ дека Погба сака да го напушти Јунајтед!?

Англиските медиуми веднаш по интервјуто на Роналдо, објавија тим од најдобрите 11 фудбалери кои Венгер за малку не ги ангажирал. Најблиску до трансфер бил Златан Ибрахимовиќ кој дури имал и фото сесија, но има уште неколку големи фудбалски имиња со кои Венгер преговарал.

Најзвучни имиња се тие на Меси, Роналдињо, Погба, Варан, Буфон…
Доколку успеал да ги ангажира сиве овие фудбалери, нема сомнение дека Арсенал би доминирал како во Премиер лигата така и во Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса ја активира клаузулата на напаѓачот на Леганес!? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет − 5 =

Прочитај повеќе

Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Слободен печат

„Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра финалето во ЛШ! (ФОТО)

Слободен печат

Уште еден доказ дека Погба сака да го напушти Јунајтед!?

Слободен печат

Податок според кој Ѓоковиќ може да биде најдобриот на сите времиња! (ФОТО)

Слободен печат

Продолжува ЛШ: Ливерпул го освојува Мадрид, „светци“ против „милионери“!

Слободен печат

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат