Роналдо: Време е да барам нов предизвик, му посакувам сè најдобро на Манчестер јунајтед

Неславно заврши вториот мандат на Кристијано Роналдо на „Олд Трафорд“/фото: EPA-EFE/PETER POWELL

Кристијано Роналдо денеска спогодбено раскина со Манчестер јунајтед и повеќе нема да биде играч на славниот англиски клуб.

Вториот мандат на Португалецот на „Олд Трафорд“ заврши на неславен начин, а Роналдо се огласи и им испрати порака на навивачите.

– По разговорите со раководството на Манчестер јунајтед постигнавме договор за прекин на соработката. Го сакам Манчестер и ги сакам навивачите на овој клуб, тоа никогаш нема да се промени. Мислам дека е време да барам нов предизвик. Му посакувам сè најдобро на Манчестер јунајтед – објави Роналдо.

Еден од најдобрите во историјата на фудбалот, моментно е со португалската репрезентација на Светското првенство во Катар.

Првиот меч на Мундијалот избраниците на селекторот Фернандо Сантош ќе го имаат в четврток (24 ноември) во Доха против Гана.

ВИДЕО За среќа Роналдо е богат

Видео на денот