Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Португалскиот фудбалер в среда би можел да оствари уште еден голем подвиг во својата богата фудбалска кариера.

Кристијано Роналдо со својот Јувентус утре од 21.45 часот во рамките од 33 коло во Серија А ќе игра на гостувањето кај Сасуоло Со нови три бода „Старата дама“ ќе биде уште поблиску до одбрана на шампионската титула во првенството.

Роналдо би можел да биде единствениот играч во историјата на фудбалот кој реализирал барем по 50 голови во Премиер лигата, Ла Лига и Серија А.

Освен тоа, со оглед на тоа дека постигна 49 голови во 59 натпревари, би можел да биде и најбрзиот кој успеал да го направи тој подвиг.

Легендарниот Бразилец Роналдо до своите 50 голови дојде после 70 натпревари, додека Украинецот Андриј Шевченко успеа за натпревар помалку да го оствари истиот број на погодоци.

Прочитајте и...  Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Дури и да не успее португалскиот Роналдо против Сасуоло, ќе има уште доста време и шанси, бидејќи Шевченко со 50 голови на 69 натпревари и натаму е рекордер.

Кристијано во Торино дојде пред две години, досега реализираше 84 голови во Премиер лигата за Манчестер јунајтед, дури 311 во Ла Лига за Реал Мадрид, а сега му недостасува уште еден за Јуве до јубилејниот 50 погодок.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат