Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Французите ја прекинаа сезоната во Лига 1 и на основ на состојбата на табелата при прекинотм ги одредија шампионот, патниците во европските купови како и тимовите кои ќе испаднат.

Еден од оние тимови кои се задоволни со ваквиот расплет на сезоната е Олимпик Марсеј кој како второпласиран во наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Тие имаа шест бода предност пред третопласираниот Рен кој ќе игра во квалификациите на ЛШ.

Олимпик Марсеј уште сега се подготвува за новата сезона, а дополнителен ветер во грбот може да им бидат најавите за влегување во клубот на милијардерот Мохамед Ајахи Ајрудија, 68-годишен Тунижанец. Ајрудија е подготвен да инвестира голема сума на пари за Олимпик Марсеј да може да го предизвика засега неприкосновениот во Франција, ПСЖ, а желбите му во тимот да ги донесе Зинедин Зидан и Кристијано Роналдо.

Прочитајте и...  Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

– Нов тренер? Актуелниот тренер Андре Вилјас Боаш е многу добар, но што би можело да биде подобро од човекот чија кариера тргна токму оттука, Зинедин Зидан. Иднината ќе покаже – вели Ајрудија за „Ле Фигаро“ и најави дека доколку пристигне Зидан, тогаш сигурно е дека ќе пристигне и Роналдо.

– Знаете, јас сакам дисциплинаи респект, а тие две одлики го красат Кристијано Роналдо, играч кој никогаш не можам да го заборавам. Дали сонувам за тоа да го донесам во Марсеј? Во животот се е возможно, би било одлично да го имаме во Марсеј, но последниот збор ќе го има Мурат Буджелал.

Инаку, Буджелал во француските медиуми се споменува како нов претседател на Олимпик Марсеј.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат