Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Кристијано Роналдо им пркоси на годините и законите на природата.

Ѕвездата на Јувентус, двомесечната изолација поради пандемијата на коронавирусот не го искористи за одмор, напротив се посвети на својата омилена активност – тренинг, нега на телото и зголемување на физичките капацитети.

Роналдо изолацијата ја помина во родната Мадеира што наиде на критики во италијанската јавност која се надеваше дека тој ќе остане во Торино, но таа остана запрепастена од резултатите од тестовите.

Медицинскиот тим на Јувентус остана шокиран и тоа клубот мораше да го сподели со јавноста, 35-годишниот фудбалер се врати посилен од било кога.

Тестовите покажаа напредок во две категории за кои не се очекува на негова возраст да бидат подобри туку да се намалуваат, тоа се брзината и процентот на мускулна маса во телото.

Cristiano Ronaldo shocks doctors during his first physical tests post-lockdown

Cristiano Ronaldo shocks doctors during his first physical tests post-lockdown 💪

Publiée par Oh My Goal sur Mercredi 3 juin 2020

Роналдо на тестот бил побрз во однос на март 2020 година кога се играше Серија А, а заслугите за тоа одат на сметка на неговиот тренинг во Мадеира каде има идеални услови со брда и природни препреки кои му овозможуваат да ги подобри перформансите.

Прочитајте и...  Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината
twitter/Cristiano Ronaldo Motivation

Пред паузата беше проценето дека телото на Роналдо има 50% мускулна маса, а тој процент сега е поголем, додека нивото на мастите остана идентично, на седум проценти.

– Недостатокот на тренинг доведува до намалување на мускулната маса, зголемување на мастите во телото и пад на атлетските способноси – вели докторот на Ница, Жан-Пол Жијарди, кој објаснува со какви проблеми се соочуваат спортистите кога доаѓа до ненадеен прекин на натпреварувачкиот ритам сред сезона.

twitter/Cristiano Ronaldo Motivation

Но, со Роналдо тоа не е случај, кој веќе еднаш ги шокира лекарите на Јувентус. Имено, по неговиот потпис за „старата дама“ му беа извршени детални лекарски прегледи и беше проценето дека Португалецот има тело на 13 години помлад спортист.

Прочитајте и...  Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

За време на изолацијата, Кристијано Роналдо го зголеми обимот на тренизни, тој четири часа секој ден возеше статичен велосипед, трчаше на лента, вежбаше во сопствена теретана и редовно пливаше, па воопшто не изненадуваат резултатите на прегледите во Јувентус.

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат