Роналдињо наскоро ќе се спаси од куќен притвор, но повторно ќе биде под лупа на судските власти поради перење на пари

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо се наоѓа пред крај на четиримесечниот куќен притвор поради лажниот пасош со кој се обиде да влезе во Парагвај.

Бразилецот и понатаму е во Парагвај, во куќен притвор заедно со својот брат Роберто Асис кој исто така на 5. март со лажен пасош се обиде да влезе во оваа јужноамериканска држава.

Тие се наоѓаат во куќен притвор откако платија кауција од 1.5 милиони долари, но наскоро ќе се најдат на нова истрага на парагвајските власти поради перење на пари. Парагвајското обвинивителство веќе ја отвори истрагата, но поранешниот фудбалер на ПСЖ, Барселона, Милан, заедно со својот брат можат привремено да се најдат на слобода, но нема да им биде дозволено да го напуштат Парагвај.

Прочитајте и...  СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

– Мислам дека ова е нешто што ќе остане со нас, ќе остави голем белег кои поминуваме низ вакво комплицирано искуство. Се надевам дека сево ова наскоро ќе се реши и сите ќе можеме да одиме во своите домови бидејќи знам дека не сум направил ништо што е спротивно на законот– изјави неодамна Роналдињо.

Роналдињо беше цел на истрага и на бразилските власти поради неплаќање данок во висина од речиси два милиони долари.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат