Романски суд: Експретседателот Басеску соработувал со Секуритате

Букурешт, 20 септември 2019 (МИА) – Поранешниот романски претседател Трајан Басеску, сега член на Европскиот парламент, соработувал со комунистичката тајна полиција, озлогласената служба Секуритате, објави денеска романски суд.

„Обвинетиот Трајан Басеску бил соработник на Секуритате”, посочи судот во Букурешт по прегледувањето на документите од 1970-тите години, додека Басеску бил студент на Поморскиот институт во Констанца, југоисточно Романија.

Басеску (67) стана значајна политичка фигура во Романија по падот на комунистичкиот режим и диктаторот Николае Чаушеску во декември 1989 година. Басеску беше претседател на Романија во два мандата од 2004 до 2014 година, како и градоначалник на Букурешт и неколку пати министер. Тој сега е член на Европскиот парламент и претставува мала партија од десниот центар

Прочитајте и...  Шилегов: „Големата сензација” на ДПМНЕ, затоа државата ни е на ова дереџе

– Не знаев дека тоа е Секуритате – изјави Басеску пред новинарите, признавајќи дека на еден службеник тој му дал информации за неколку свои пријатели во тоа време. Басеску најави жалба против судската одлука, со која не му е изречена казна.

Судската постапка против Басеску беше поднесена од државен орган, надлежен за проучување на архивските документи на тогашната разузнавачка служба Секуритате. Органот пронашол текстови потпишани од Басеску, кој тогаш имал кодно име – Петров.

Прочитај повеќе

На 18 јуни ќе биде соопштена пресудата за „Рекет“

Слободен печат

Ковид-19 „влезе“ во приватен старечки дом, алармот вклучен

Почина првиот медиумски работник од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

67 новозаболени со Ковид-19 во земјава, уште едно лице почина

Горан Наумовски

Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

Слободен печат

Затворен луна паркот на бул. „Борис Трајковски”, забранета е работата на вакви паркови во моментов

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анализата е готова, нема изедначување на акцизата за екстралесното со акцизата на дизелот

Слободен печат.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен печат

ДИТ добил 2.300 пријави од граѓани, 847 се за непочитување на мерките за заштита

Слободен печат

Над седум милиони вработени на скратено работно време: Овој број во Германија никогаш не бил поголем!

Слободен печат

Уапсен израелски војник поради заканувачки пораки кон Нетанјаху

Слободен печат

ЕК го презентираше предлог буџетот за надворешна политика и проширување

Слободен печат