20 C
Скопје

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Еден потполно поинаков пристап за социјално дистанцирање во време на пандемијата од коронавирусот измислил романскиот чевлар од градот Клауза.

Идејата на Григор Лупа била да направи кожни чевли со број 75 за луѓето воопшто да немаат можност да се приближат премногу едни кон други.

„Гледаме на улиците како не се почитуваат мерките на дистанцирање“, вели Григор кој веќе 39 години произведува чевли.

Принтскрин/Твитер

„Отидов до продавница да купам нешто за градината. Немаше многу луѓе таму, но сите махинално се приближуваа едни кон други. Доколку двајца носат вакви чевли, тогаш ќе постои одалеченост од барем метар и половина кога ќе се сретнат лице во лице“, истакнал тој.

Досега има веќе 5 порачки, а го инспирирале токму чевлите кои ги правел за потребите на снимањето на еден филм.

Цената на ваквите чевли изнесува „само“ 100 евра.

Поврзани вести

Кои се најголемите хипохондрици во зодијакот?

Слободен Печат

Џеј Зи и Бијонсе за родителството: Најважната работа за едно дете е да се чувствува сакано

Слободен Печат

Наскоро Америка со своја верзија на Евровизија

Слободен Печат

Во етно куќа „Серменински чардак“: Откако го отворивме чардакот, заживеа селотo!

Вкусен предлог за вашата неделна трпеза: Како да направите совршена фокача?

Слободен Печат

Принцезата Шарлин веќе некое време не е видена во јавноста, а сега не се појави ниту на настан што никогаш не го пропушта

Слободен Печат

Остави Коментар