Романска екипа се обиде да ги измами своите фудбалери

Романскиот прволигаш Астра се обиде со своите фудбалери да се договори за намалување на платите поради пандемијата на коронавирусот.

Предлогот на управата била платите да се намалат за 50%, со образложение дека тоа би му помогнало на клубот да се извлече од кризата.

Но, планот имал и „темна“ страна, а за тоа дознала Унијата на професионални фудбалери, ФИФПро.

Имено, клубот веќе им должи плати за три месеци, за јануари, февруари и март, кои играчите треба да ги добијат бидејќи тогаш редовно се играше фудбал. Клубот направил договор кој им го понудил на фудбалерите, а во него се преглага намалување на платите за 50 проценти.

Преглогот на клубот е добар, но управата на Астра им понудила на фудбалерите да се направи договор во траење од девет месеци, односно до септември годинава, со што би влегле и првите три месеци кога романското првенство редовно се играше.

Прочитајте и...  Пипен: Највеќе уживав во двете сезони без Џордан

Кога фудбалерите се пожалиле, во ФИФПро се заканиле на клубот со судски спор на судот за спортска арбитража во Лозана по што управата на Астра го повлекла предлогот.

Ова не се единствени вести од Романија, бидејќи во ФИФПро имаат информации дека некои клубови прекинале целосно со исплатата на платите на фудбалери од кои не биле задоволни сопствениците на екипите.

Прочитај повеќе

Аусилио: Јанг и Санчез се наши, Лаутаро може да го купите за 111 милиони евра!

Слободен печат

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат

Култниот Ф1 тим се продава?

Слободен печат

Вардар поразен и во Лозана: Арбитражниот суд пресуди против „црвено-црните“ во случајот Максимов

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светот се сеќава на трагедијата на Хејсел: Не тераа да играме додека од страна лежеа мртви луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лигата на шампионите наместо во Истанбул ќе се игра во Германија

Слободен печат

Северниот сосед ја откажа сезоната во Суперлигата , Србија без шампион

Слободен печат

И Работнички се тестираше на корона пред враќањето на тренинзите 

Слободен печат

Пипен: Највеќе уживав во двете сезони без Џордан

Слободен печат

Словенечкиот судија кој им судеше на Ливерпул и на Сити уапсен за време на оргиите кај Тијана Ајфон

Слободен печат