РОМАНИЈА: Лекар се сопна, па им испадна пациентката (ВИДЕО)

Бидејќи се работело за пациентка која пристигнала од Кина, лекарите постапиле според правилата за превенција од ширење на коронавирусот и жената била ставена во изолација, а за тоа биле известени и надлежните институции, информираат романските медиуми.

Романка на возраст од 33 години која од Кина, каде работи како учителка, се вратила на 1 февруари, вчера се пријавила на клиниката за заразни болести во романскиот град Сучава со инфекција на дишните патишта.

Бидејќи се работело за пациентка која пристигнала од Кина, лекарите постапиле според правилата за превенција од ширење на коронавирусот и жената била ставена во изолација, а за тоа биле известени и надлежните институции, информираат романските медиуми.

Вчера попладне пациентката била пренесена во клиниката за инфективни болести во градот Јаш, каде дошло до инцидент.

Имено, додека медицински тим во заштитни одела је пренесувал пациентката до возилото за брза помош, во посебно изолирана носилка, еден од лекарите се сопнал и заедно со носилката паднал на земја.

Прочитајте и...  Слатките верверички во Зоолошка славеа роденден со торта и јаготки (ФОТО)

Тимот брзо реагираше и ја подигна оштетената носилка, за кончено, заедно со пациентката да влезат во возилото.

incident transfer suspiciune coronavirus

PACIENTA SUSPECTĂ DE CORONAVIRUS, SCĂPATĂ DE PE TARGĂ!Incident la transferul pacientei suspecte de coronavirus, din ambulatoriul sectiei Boli Infectioase a Spitalului Județean Suceava la Clinica de Boli Infecţioase "Sfânta Parascheva" Iaşi.https://www.monitorulsv.ro/Ultima-ora-local/2020-02-07/PACIENTA-SUSPECTA-DE-CORONAVIRUS-SCAPATA-DE-PE-TARGA

Publiée par Monitorul de Suceava sur Vendredi 7 février 2020

Прочитај повеќе

Расте бројот на заболени во земјава, засега нема поригорозни ограничувања на движењата

Слободен печат

Над 800 лица починаа изминатото деноноќие во САД, Пелоси со остри критики кон Трамп

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Петар Гошев: Коронавирусoт ќе помине, моралната чума потешко

Слободен печат

Тачи денес ги почнува консултациите за формирање нова влада на Косово, првата средба со Курти

Слободен печат

Државниот архив одбележува 69 години од формирањето

Слободен печат

Забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Плавушите не се глупави

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат