„Ролс Ројс“ планира изградба на мини нуклеарни реактори во Велика Британија

Противниците на овој план тврдат дека Велика Британија треба во целост да се откаже од нуклеарната енергија и да се фокусира на поевтината обновлива енергија.

Компанијата „Ролс Ројс” до крајот на оваа деценија планира да изгради мини нуклеарни реактори во Велика Британија, јави Би-Би-Си.

Од „Ролс Ројс” потврдуваат дека постои план за изградба и управување со нуклеарни реактори до 2029 година. Мини нуклеарните станици можат масовно да се произведуваат и испорачуваат на локации со помош на шлепери, а со тоа и трошоците полесно ќе се предвидуваат.

Противниците на овој план тврдат дека Велика Британија треба во целост да се откаже од нуклеарната енергија и да се фокусира на поевтината обновлива енергија.

Активистите за заштита на животната средина се поделени кога станува збор за нуклеарната енергија, бидејќи едни сметаат дека е опасна и скапа, а другите тврдат дека се потребни сите технологии доколку се сака до 2050 година да се достигне целта од нулта емисија на штетни гасови.

Прочитајте и...  КОРОНАВИРУС: Во еквадорски град лешеви лежат по улиците

Оние кои го поддржуваат проектот за мини нуклеарни реактори веруваат дека тие можат да парираат со цените на поевтините извори на обновлива енергија. Планот е мини реакторите да се сместат во Кумбрија или Велс, а треба да има вкупно 10 до 15 во цела Велика Британија.

Станува збор за помали реактори што може да ги има секој град, а користењето на постојните локации ќе го спречи проблемот со обезбедување од терористички напади.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат