„Ролс Ројс“ го претстави најбрзиот електричен авион на светот (ВИДЕО)

Компанијата „Ројлс Ројс“ на аеродромот во Глоучестершајр претстави електричен авион, за кој уверува дека е најбрз на светот. Ова летало може да постигне брзини поголеми од 480 километри на час, а целосно работи на електричен погон, пренесува „Блиц“.

Авионот има комбинација од батерии кои овозможуваат доволно енергија за потребите на 200 домаќинства или лет од Лондон до Париз со едно полнење на батеријата.

Неговите 6.000 ќелии се изработени со идеја максимално да се намали тежината и максимално да се зголеми термалната заштита, а тука е напредниот ситем за ладење кој директно ги лади ќелиите за време на максимално оптеретување.

Пропелерот придвижува три високоефикасни мотори чии острици вртат на значително понизок број на вртежи во однос на конвенционалните авиони, пренесуваат медиумите.

Прочитајте и...  Ваква фотка никој не очекуваше од неа: И Андријана Јаневска знае да биде секси! (ФОТО)

Сите овие решенија овозможуваат 500 коњски сили и енергетска ефикасност од 90 отсто, додека за споредба, болидите во Формула 1 имаат максимална енергетска ефикасност од 50 отсто.

Авионот е дел од иницијативата со име „ACHEL“ (Accelerating the Electrification of Flight) и вклучува повеќе партнери, како што е произведувачот на електрични мотори „YASA“ и авиацискиот старт-ап бизнис „Електрофлајт“.

Половина од проектите ги финансира „Aerospace Technology Institute“ (ATI), во соработка со Министерството за бизнис, енергија и идустриска стратегија на Велика Британија.

„Ролс Ројс“ започна партнерство и со „Ербас“ на развој на „E-Fan X“ технологија која би требало да претставува нов чекор во развојот на хибридните комерцијални авиони.

Прочитај повеќе

Преубавата навивачка од Светското првенство во фудбал во Русија, бара маж за во карантин! (ФОТО)

Васко Спасоски

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Маја Талевска Печников и нејзините вежби, ајде да вежбаме заедно! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ќерката на Здравко Чолиќ ги „запали“ социјалните мрежи со фотографија во мрежасти хулахопки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Што прави светот во изолација? 19 интересни фотки и видеа кои многу ќе ве насмеат! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Прва жртва во кралските редови: Од коронавирус почина шпанската принцеза Марија Тереса!

Васко Спасоски

Манекенката непрепознатлива, карантинот си го прави своето! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ова се опасни грешки во готвењето: Од јајцата се добива салмонела, а медот може да биде канцероген!

Васко Спасоски

Внимавајте! Коронавирусот може да го има и на овошјето и зеленчукот, еве како да го отстраните!

Васко Спасоски

Овие фотографии од самоизолација се хит на Интернет, не знаеме која од која е посмешна! (ФОТО)

Слободен печат

Лозано се потстрижа „кец“ и ги предизвика другарите да го сторат истото! (ФОТО)

Васко Спасоски

Десерт без јајца и брашно

Слободен печат

Преубаво едукативно видео како да им објасниме на нашите деца за новиот коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат.