Ролат со кокос

Состојки:

300 грама кокос
300 грама шеќер во прав
1 лажица какао
100 грама чоколадо
200 грама бисквити
300 грама маргарин
1 ванилин шеќер

Подготовка:

Најпрвин сомелете ги бисквитите и во нив додадете го претходно растопеното чоколадо.

Во посебен сад ставете го маргаринот малку омекнете, а потоа разматете го со миксер додавајќи шеќер во прав и ванилин шеќер. Во таа смеса додадете го кокосот и добро измесете со раце.

Потоа во мелените бисквити додајте половина од смесата со кокос и сè добро изработете со раце.

На фолија прво ставете го темниот дел и растегнете го, а потоа светлиот дел со кокос, па свиткајте ролат.

Оставете добро да се излади и послужете.

Прочитајте и...  Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат