Ролат со кокос

Состојки:

300 грама кокос
300 грама шеќер во прав
1 лажица какао
100 грама чоколадо
200 грама бисквити
300 грама маргарин
1 ванилин шеќер

Подготовка:

Најпрвин сомелете ги бисквитите и во нив додадете го претходно растопеното чоколадо.

Во посебен сад ставете го маргаринот малку омекнете, а потоа разматете го со миксер додавајќи шеќер во прав и ванилин шеќер. Во таа смеса додадете го кокосот и добро измесете со раце.

Потоа во мелените бисквити додајте половина од смесата со кокос и сè добро изработете со раце.

На фолија прво ставете го темниот дел и растегнете го, а потоа светлиот дел со кокос, па свиткајте ролат.

Оставете добро да се излади и послужете.

Видео на денот