Ролан Гарос: Фуриозен старт на шампионката Швјонтек

epa09238520 Iga Swiatek of Poland in action against Kaja Juvan of Slovenia during their first round match at the French Open tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 31 May 2021. EPA-EFE/YOAN VALAT

Полската тенисерка Ига Швjoнтек се пласира во второто коло на Ролан Гарос откако беше подобра од словенечката тенисерка Каја Јуван со 6:0,7:5..
Актуелната шампионка на Ролан Гарос, во второто коло ќе игра прогив Швеѓанката Ребека Петерсон која во три сета (6:7,7:6,6:2) ја совлада Шелби Роџерс од САД.

За разлика од Јуван, втората словенечка тенисерка, Полона Херцог ќе игра во второто коло. Херџог која се наоѓа на 73. место на ВТА ранг листата ја елиминира Кики Бертенс во три сета и тоа со 6:1,3:6,6:2.
Во машка конкуренција, Италијанецот Синер играше маратонски меч во пет сета со Ербер и на крајот славеше со 6:1,4:6,6:7,7:5,6:4 за повеќе од три ипол часа игра.

Видео на денот